piątek, 13 marca 2015

Ślub kościelny czy cywilny?

Szczególnie w dzisiejszych czasach rozważanie tych dwóch opcji nikogo już nie dziwi. Ceremonia kościelna, która jeszcze nie tak dawno temu była wręcz obowiązkowa, dziś schodzi na nieco dalszy plan. Młodzi ludzie, którzy nie chcą tradycyjnej staropolskiej uroczystości decydują się na rozwiązania oryginalne i niecodzienne. Zarówno ślub kościelny jak i cywilny mają swoje dobre strony i warto pomyśleć który byłby najlepszy dla was.

Przy podjęciu takiej decyzji z pewnością wiele par bierze pod uwagę opinię najbliższych. W końcu ślub nie kończy się na wypowiedzeniu tej najważniejszej przysięgi. Przede wszystkim jest to dzień, w którym chcemy podzielić się naszym szczęściem z najbliższymi i bawić się razem do białego rana, w związku z czym ich preferencje są tutaj nie bez znaczenia. 

Jeżeli jesteśmy osobami wierzącymi i praktykującymi swoją wiarę wybór wydaje się prosty. Jednak jeżeli kwestie religijne nie są dla nas najważniejsze, warto sprawdzić czy ewentualna decyzja o ślubie cywilnym zamiast kościelnego nie zrani nikogo z najbliższych. Dla przykładu, jeżeli wiemy że nasza ukochana babcia jest osobą bardzo religijną i nie pogodziłaby się z faktem zawarcia przez nas małżeństwa w jej mniemaniu nielegalnego, może warto jednak zastanowić się nad pozostaniu przy tej opcji. Ważne jednak aby pamiętać o tym, co jest najważniejsze: wszystko musi odbyć się zgodnie z waszymi poglądami i sumieniem :) 

(źródło: Luca Sartoni)(źródło: Tom)
(źródło: Corey Balazowich)
(źródło: Gabriel Saldana)
(źródło: Sarah Joy)
(źródło: Aneta Przybylska)
(źródło; Jaanus Silla)
(źródło: Beatrice Murch)
(źródło: Aneta Przybylska)
(źródło: David)
(źródło: Jonathan Day)
(źródło: Eusebius@Commons)
(źródło: Aneta Przybylska)
(źródło: Thomassin Mickaël)
(źródło: _e.t)
(źródło: Bill Tyne)
Jeżeli jednak nie mamy ochoty na ceremonię kościelną i nic nie stoi na przeszkodzie aby takiej nie organizować, możemy zdecydować się na ślub cywilny.
Zbliżają się dla przyszłych małżonków w tej kwestii dobre czasy, ponieważ od stycznia 2015 roku można już bez żadnych przeszkód zawrzeć związek małżeński w miejscu, które nam się zamarzy. Już wcześniej było to w niektórych sytuacjach możliwe, jednak wymagało ogromu cierpliwości oraz wysiłku ze strony młodych... i nie zawsze się udawało. Wreszcie, po długiej batalii jest możliwe w prawie każdym przypadku, wystarczy spełnić kilka warunków i wnieść odpowiednią opłatę (ok tysiąca złotych). Jest to szczególnie pociągający aspekt ślubu cywilnego - któż z nas nie zachwycał się pięknymi sceneriami podczas ślubów w plenerze oglądając amerykańskie komedie romantyczne? :-)

(źródło: Jason Corey)
(źródło: Christian van Elven)
(źródło: Grand Velas Riviera Maya)
(źródło: Marc van der Chijs)
(źródło: Counselman Collection)
(źródło: Grand Velas Riviera Maya)
(źródło: FromSandToGlass)
(źródło: Lindsay Clark)

(źródło: Steve Jurvetson)
(źródło: Stephanie Young Merzel)
(źródło: Massachusetts Office of Travel & Tourism)
(źródło: Mike Petrucci)
(źródło: Alagich Katya)
(źródło: Milkbar Nick)
(źródło: Marc van der Chijs)

Odwiedźcie także Pinterest, gdzie znajdziecie więcej zdjęć z dekoracjami!Które rozwiązanie jest bliższe waszej estetyce? Czy zdecydowalibyście się na ślub w plenerze kosztem tradycyjnej ceremonii kościelnej?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz